Technologie
Výrobci televizorů mohou používat LED podsvícení místo standardních studených katodových zářivek (CCFL) které se používají ve většině LCD televizorů. Je důležité rozlišovat tuto metodu podsvícení běžných LCD panelů od skutečného LED displeje, nebo OLED displeje. Televizory nazývané jako „LED televizory“ jsou diametrálně odlišné od OLED, OEL nebo technologií AMOLED.
LED podsvícení nabízí několik obecných výhod nad běžným CCFL podsvícením televizorů, typicky nižší spotřebu energie a vyšší jas. Ve srovnání s CCFL poskytuje LED podsvícení větší barevnou škálu (více než 100% Adobe RGB). Ovšem i moderní CCFL dosahují široké barevné škály a nízké spotřeby energie. Hlavní překážkou pro široké použití LED podsvícení pro LCD televizory jsou výrobní náklady, proto jsou tyto televizory dražší. Odlišné druhy LED podsvícení nabízejí různé výhody. První komerční LED podsvícený LCD televizor byl Sony Qualia 005 (uveden v roce 2004). U tohoto televizoru bylo použito podsvícení pomocí RGB LED, toto řešení nabízí barevné spektrum přibližně dvakrát větší než běžná CCFL LCD televize (kombinovaný světelný výkon z červené, zelené a modré LED produkuje jasnější bílé světla, než je tomu u jednoho bílého světla). RGB LED technologie se stále používá pro některé LCD televizory Sony BRAVIA a využívá technologií 'local dimming', která poskytuje výborný kontrast díky selektivnímu vypínání jednotlivých LED v tmavých scénách obrazu.
Edge LED podsvícení bylo také poprvé použito u společnosti Sony (září 2008) u 40″ ZX1 BRAVIA. Mezi hlavní výhody Edge-LED podsvícení je možnost vyrábět tenčí panely (ZX1 BRAVIA je tenký pouze 9.9mm). Samsung také uvedl na trh řadu Edge LED LCD televizorů s tenkými panely. Při použití Edge LED podsvícení je riziko, že obraz ztratí svou jednotnost, protože nelze vypnout pouze některé LED jako u maticového celoplošného podsvícení. RG(G)B LED podsvícení po celé ploše panelu čtyřmi barevnými LEDkami - červená, zelená, zelená, modrá. Toto podsvícení je často zaměňováno s tzv. Edge-LED.
LCD televizory podsvícené pomocí LED jsou považovány za nástupce plazmových a běžných LCD TV podsvícených CCFL trubicemi a to s delší životnosti (až 100 000 hodin) a lepší energetickou účinností. Na rozdíl od CCFL trubic lze LED vyrábět i bez použití rtuti, na druhou stranu jsou používány jiné prvky, jako například galium a arsen, což znamená, že nelze s jistotou říci která z těchto technologií je lepší pro životní prostředí.
Protože LED se zapínají a vypínají mnohem rychleji než CCFL trubice, mohou displeje nabídnout vyšší světelný výkon a je teoreticky možné nabízet velmi vysoký kontrastní poměr. Dále mohou produkovat hlubokou černou a vysoký jas, nicméně toho lze dosáhnout pouze použitím maticového podsvícení. Edge-LED podsvícení tak skvělých výsledků nedosahuje.